Urna na plaży

Gorąco Was zachęcam, żeby iść na wybory. Nawet jeśli u Was trochę chłodniej niż nad Balatonem (dziś w Siófok 25 st. C), a komisje wyborcze są położone mniej malowniczo.

To są moje pierwsze wybory na Węgrzech. Obywatelstwo mam jak na razie tylko polskie, ale z racji meldunku jako obywatel UE mogę w Siófok brać udział w wyborach europejskich i samorządowych.

wybory-do-pe-wegry-helka-travel

Malowniczo oznakowany lokal wyborczy tuż przy wejściu na główną plażę (Nagystrand) w Siófok.

Na wybory poszłam z sąsiadami, od których już wcześniej słyszałam, że nasza komisja wyborcza jest przy plaży. Ale trudno mi było to sobie wyobrazić. Tymczasem tak właśnie, głosujemy na końcu płatnej plaży w Siófok. Wejście do lokalu wyborczego jest od strony Balatonu. Żeby tak było wszędzie, to frekwencja byłaby 100-procentowa.

wybory-do-pe-wegry-helka-travel

Wybieram przyszłość, a fortuna kołem się toczy.

Oczywiście musiałam się wcześniej zarejestrować. No i zorientować w samym systemie wyborczym, który różni się od polskiego. Na Węgrzech głosuje się na partię, ugrupowanie. Lista wyborcza wygląda tak samo w całym kraju. Nie ma możliwości oddania głosu na konkretnego kandydata. Na karcie wyborczej podane są nazwiska liderów, ale to jedynie rodzaj rekomendacji, jak George Clooney reklamujący kawę. O tym, kto pojedzie do Brukseli, ostatecznie decyduje partia, nie wyborcy. Węgry mają 21 europarlamentarzystów.

wybory-do-pe-wegry-helka-travel

Tak wygląda lista w całym kraju. Głosować można na 1 spośród 9 ugrupowań.

Frekwencja wydawała się całkiem niezła (to na pewno ta plaża), a wstępne wyniki to potwierdzaja. Do godz. 15.00 głosowało 30,52% (w Polsce do 12.00 14,39%). Szok, bo na Węgrzech dziś jest Dzień Dziecka (ostatnia niedziela maja). Mnóstwo imprez, festynów, pikników i dzieci w roli głównej. Miło w ten sposób zatroszczyć się o ich przyszłość. Świętowanie Dnia Matki tym bardziej w wyborach przeszkodzić nie powinno.

wybory-do-pe-wegry-frekwencja-helka-travel

W przejściu do głosowania ciągle mijali się ludzie.

Jeśli ktoś jest ciekawy, czemu głosuję na Węgrzech, to powiem tak: zawsze bardzo denerwowali mnie Polacy, którzy od 20 lat mieszkają np. w Chicago i wybierają nam władzę. Jak tacy mądrzy, to niech wrócą do Polski i znoszą tych cymbałów. Ja uważam, że głosować trzeba w tym kraju, w którym się mieszka, a zwłaszcza – w którym się pracuje i płaci podatki.

wybory-do-pe-wegry-siofok-helka-travel

Balaton na wszystko patrzy z dystansu. A plaża czeka na Was.

Mam nadzieję, że wszyscy wybierzemy mądrze i dobrze dla Polski, dla Węgier i dla naszej wspólnej Europy.

About Helka Travel

Pośredniczę w wynajmnie noclegów na Węgrzech. Mieszkam nad Balatonem i chętnie dzielę się swoją wiedzą, zapewniając klientom opiekę rezydenta. Dla Wydawnictwa Pascal napisałam serię przewodników po Węgrzech. Katarzyna Kociuba Zobacz wszystkie wpisy, których autorem jest Helka Travel

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: