Plaże nad Balatonem

W zasadzie od razu mogę Wam powiedzieć, że ten temat to evergreen. Ile bym nie napisała przewodników i zakładek na stronie, na milion pytań nie odpowiedziała, to i tak każdy jest ciekaw, jak naprawdę te plaże nad Balatonem wyglądają. Ale tak naprawdę, pani Kasiu!

balaton-plaza-zamardi-helka-travel

Nad Balatonem nie brak pięknych, bezpłatnych plaż. Na zdjęciu plaża w Zamárdi – 3 km bezpłatnego plażowania. Parkowanie też jest bezpłatne.

Hmm… Będę się powtarzać. Balaton to jezioro. Plaże nad jeziorami są trawiaste  – dokładnie takie, jak na Mazurach, na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Zegrzem itd. Zdarzają się łachy piachu w płytkich zatoczkach. Ale to dziecko może się w nich pobawić, a nie matka z ojcem!

Proszę zatem nie wyobrażać sobie piaszczystych plaż nad Balatonem. Niech Was też serce nie boli, że u nas plaża taka sobie, a może u sąsiada bardziej zielona/piaszczysta. Generalnie wszystkie plaże nad Balatonem wyglądają tak samo. Brzeg bardziej jest uregulowany na południu, ale to też uogólnienie.

balaton-siofok-plaza-helka-travel

Zejście po schodkach do wody to nie sport ekstremalny. Widać dobrze, że przy brzegu dziewczynie woda sięga do kolan.

Nad Balatonem wiatry wieją z północy, więc nawiewają piasek na południowe wybrzeże. Dlatego ten brzeg umacnia się kamieniami, betonem, buduje się mola, które pełnią funkcje falochronów. Z tego powodu na południu jest płycej, woda szybciej się nagrzewa.

Północny brzeg Balatonu jest bardziej dziki, porośnięty trzcinami. Ale też na wielu odcinkach wybetonowany. Wydarte jezioru zejścia do wody są prawie w 100% płatne. Jest ich mało, nie ma wyboru. Z reguły jest głęboko, mało przyjaźnie dla małych dzieci. Na niektórych płatnych plażach porobione są sztuczne zatoczki, trochę wysypane piaskiem do zabawy dla dzieci.

Sztuczna piaszczysta plaża jest w Balatonlelle. Jest oczywiście płatna i bardzo oblegana. Stosunkowo niewielka i moim zdaniem niewarta zachodu, ale niektórzy mają pewnie potrzebę udawania, że Balaton to Malediwy.

Na plażach mniejszych, bezpłatnych wszędzie są toalety, prawie wszędzie są bufety, na większych można wypożyczyć rowery wodne, łóżka do opalania. W Siófok np. na 17 km wybrzeża główna plaża jest płatna, a pozostałe są bezpłatne. W tym są 2 zatoczki wybitnie dedykowane małym dzieciom (adresy dla klientów Helka Travel). Jest w czym wybierać, w zależności od tego, gdzie mieszkamy, czy chcemy płacić, w jakim wieku mamy dzieci.

balaton-piaszczysta-plaza-dla-dzieci-helka-travel

Nad Balatonem zdarzają się zatoczki z płytką wodą idealną dla maluchów. Gdzie? To informacje dla klientów Helka Travel.

Na północnym brzegu Balatonu na jedną miejscowość z reguły przypada jedna plaża. Płatna. Alternatywy nie ma. Można znaleźć ewentualnie zejście do wody z pomostu wśród szuwarów – bardziej pod wędkarzy. Jak ktoś lubi bardziej dziką przyrodę, umie dobrze pływać, nie boi się zejść do głębszej wody, to ok. Rodzinom z małymi dziećmi zdecydowanie bardziej polecam południowy brzeg.

Więcej na ten temat:

Plaże nad Balatonem

About Helka Travel

Pośredniczę w wynajmnie noclegów na Węgrzech. Mieszkam nad Balatonem i chętnie dzielę się swoją wiedzą, zapewniając klientom opiekę rezydenta. Dla Wydawnictwa Pascal napisałam serię przewodników po Węgrzech. Katarzyna Kociuba Zobacz wszystkie wpisy, których autorem jest Helka Travel

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: